Ulatuslik soode taastamine võetakse kokku seminari ja muinasjuturaamatuga

Eestimaa Looduse Fondi (ELF) eestvedamisel taastati seitsme aastaga ligi 7900 hektarit kuivendatud soid kuuel Eesti kaitsealal. Kogutud muljed ja kogemused võetakse kokku täna, 8. detsembril Tartus toimuval seminaril. Muuhulgas tutvustab Piret Pungas-Kohv kohapeal oma ahjusooja muinasjuturaamatut “Sookoll Kalli, Modris ja kadunud rabapüü”. Seminari ja raamatututvustust saab jälgida kl 14-17 läbi kaamerasilma lehel soo.elfond.ee/seminar

Soode taastamise eestvedaja Jüri-Ott Salm on tänulik kõikidele projektis kaasa löönud inimestele ja organisatsioonidele, samuti toetajatele. “Oleme saanud koos partneritega selle pika teekonna jooksul mitme väga väärtusliku kogemuse võrra rikkamaks. Minu suur soov on, et edaspidi kohtaks Eestis rohkem soode hoidmist ja taastamist ning üha vähem vastupidist tegevust. Sattusime projekti vältel mitmel puhul paradoksaalsesse olukorda, kus ühel pool kaitseala piiri sulgesime kuivenduskraave, ent teisel pool piiri käis vilgas kuivenduskraavide uuendamine,” rääkis ELFi märgalade programmi juht Jüri-Ott Salm.

Projekti sulni lõpuakordina valminud raamat “Sookoll Kalli, Modris ja kadunud rabapüü” räägib kahe muheda sookolli ja nende sõprade seikluste kaudu Eesti soode käekäigust, põimides lugudesse ka mitmeid pärimuslugusid. Loo keskmes on kadunud rabapüü, keda sookollid otsima asuvad. Piret Pungas-Kohvi teksti võlus südamlike piltide abil elavaks Triinu Sarv. Loo algusega saab tutvust teha siin!

“Muinasjuturaamat on 7900 hektari taastuva soo kõrval selle teguloo üpris iseäralik osa, mille eesmärk on meie soid  kõige pisematele lähemale tuua. Loodan väga, et raamatut uudistatakse lasteaias ja algklassides ning see leiab tee ka laste öökapile. Mine tea, ehk reisib nii mõnigi laps unes koos sookollide Kalli ja Modrisega kaasa,” mõtiskles raamatu autor Piret Pungas-Kohv.

Värskelt valminud muinasjuturaamatu leiab juba täna Tartu Loodusmajast ning mõne aja pärast Pärnu Loodusmajast, Eesti Loodusmuuseumist ning mitmest looduskeskusest üle Eesti. Samuti saab raamatut varsti laenutada suurimatest raamatukogudest. Kokku trükiti esialgu 1000 eksemplari ning neid jagatakse huvilistele tasuta.Täpsem info raamatu levitamise kohta ilmub 14.detsembriks lehele soo.elfond.ee 


Projekti “Soode kaitse ja taastamine” raames taastati soid Alam-Pedja, Ohepalu, Sirtsi ja Tudusoo looduskaitsealadel ning Lahemaa ja Alutaguse rahvusparkides. Samuti tehti loomastiku inventuure ja erinevaid seiretöid. Toimusid kümned õppepäevad, koolitused, talgud, avalikud arutelud, soomatkad ja seminarid. Valmis 9 õppefilmist koosnev “Ah soo!” sari ning mitmeid teisigi õppematerjale. Projekti tutvustava ülevaate leiab SIIT!

Projekti veab eest Eestimaa Looduse Fond (ELF) koostöös Tartu Ülikooli, MTÜ Arheovisiooni, RMK, Keskkonnaameti, vabatahtlike ning mitmete teiste partnerite ja sõpradega. Projekti rahastab Euroopa Liidu LIFE Programm ja Keskkonnainvesteeringute Keskus.