Tudu õpperaja tutvustus ja õueraamatud

Tudu õpperada on valmis. Kohe täiesti.

Rada on muudetud õpperajaks, mida rõhutavad infotahvlid. Need ei ole tavapärased plakatid, vaid 6-nurksed rullikud, mille on suisa kaks korrust. Ülemisel korrusel saab uudistada linde, loomi; ajada näpuga järge joonistel. Kõrgemalt leiab ka lühikokkuvõtted inglise ja vene keeles.
AGA see ei ole veel kõik. Alumise “korrusega” tutvumiseks on vaja võtta täitsa aega, sest on avatud harukordne võimalus lugeda ÕUERAAMATUT. Et lugeda oleks mugav, on peaaegu kõigi infopostide juures ka istepingid.
Õpperada on loodud mõeldes teiste seas ka ratastooli ja lapsevankriga liikuvatele inimestele ning on varustatud käsipuuga – sestap sobib see liikumiseks ka vaegnägijatele. Rajal liikujaid saadavad dialoogi vormis rohkete piltidega õueraamatud, mis räägivad nii Tudu ajaloost, soost, liikidest kui taastamistöödest. Täiskasvanutele juhatavad raamatus teed Mihkel ja tema naine Mann ning Mihkli isa vana sõber Leet. Lapsi saadavad matkarajal oma vestlusega sookollikesed Modris ja Kalli. Samuti on rajal olemas inglis- ja venekeelsed saatetekstid. Infotahvlite juures on peaaegu kõigis kohtades pingid – nii on mõnus istuda ja lugeda.

Raja lõpus avaneb vaade Tudu järvele ja lõkkease pakub võimalust süüa valmistada. Vihma või une korral annab varju kaminaga matkaonn. Rajal liikudes palume hoida loodust kui ka iseend ja jälgida riiklikke liikumispiiranguid ja soovitusi.

Õueraamatud ja muud raja infomaterjalid:

Raja tekstid ja kontseptsioon: Piret Pungas-Kohv
Peamine abimees jooniste koostamisel ja tekstide täiendamisel on Marko Kohv.
Suur abi on tulnud kogu sootaastamise meeskonnalt, mitmete fotograafide ja teadlaste toimetus- ja täiendustööst. Abiliste täpsema loetelu ja kasutatud materjalid leiab kasutatud kirjanduse hulgast.

Eriliseks võluriks tahvlite valmimisel on Triinu Sarv, kes kõik mõtted ja võtted on paigutanud nii, et kohe tahaks vaadata ja lugeda. Emakeelset lihvi andsid Kristen Suokass ja Liina Soots. Inglise keeles muutus tekst loetavaks Tõnu Sootsi ja vene keeles Julia Kropatševa abil. Tahvlid trükkis MPrint.

Tudusoo on üks kuuest kaitsealusest sooalast (kokku 7600 ha), mida ELFi juhtimisel taastatakse. Peamised taastamistööd on kraavide kinni ajamine ning paisudega sulgemine. Värske õpperada valmis Eestimaa Looduse Fondi, Tartu Ülikooli, MTÜ Arheovisiooni, RMK ja Keskkonnaameti koostöös. Raja valmimist toetas Euroopa Liidu LIFE Programm ja Keskkonnainvesteeringute keskus projekti  “Soode kaitse ja taastamine” (Life Mires of Estonia) raames.

Loe ka lugu sellest, kuidas president Tudu õpperajal käis!