Tudu õpperada

Lääne-Virumaal Tudusoo kaitsealal asuv ligi kilomeetri pikkune ja edasi-tagasi läbitav Tudu ehk Järvesoo õpperada pakub Eestis ainulaadset võimalust vaadata lähemalt, kuidas varasemast kuivendusest mõjutatud soo saab taas järk-järgult märgalale omase ilme ja liigikoosluse. Tutvu õpperajaga droonilennu abil. 

President Kersti Kaljulaid käis 20. mail 2020 Tudu rada uudistamas.

Õpperada on loodud mõeldes teiste seas ka ratastooli ja lapsevankriga liikuvatele inimestele ning on varustatud käsipuuga – sestap sobib see liikumiseks ka vaegnägijatele. Rajal liikujaid saadavad dialoogi vormis rohkete piltidega õueraamatud, mis räägivad nii Tudu ajaloost, soost, liikidest kui taastamistöödest. Täiskasvanutele juhatavad raamatus teed Mihkel ja tema naine Mann ning Mihkli isa vana sõber Leet. Lapsi saadavad matkarajal oma vestlusega sookollikesed Modris ja Kalli. Samuti on rajal olemas inglis- ja venekeelsed saatetekstid. Infotahvlite juures on peaaegu kõigis kohtades pingid – nii on mõnus istuda ja lugeda.

Raja lõpus avaneb vaade Tudu järvele ja lõkkease pakub võimalust süüa valmistada. Vihma või une korral annab varju kaminaga matkaonn. Rajal liikudes palume hoida loodust kui ka iseend ja jälgida riiklikke liikumispiiranguid ja soovitusi.

Õueraamatud ja muud raja infomaterjalid:

Raja tekstid ja kontseptsioon: Piret Pungas-Kohv
Peamine abimees igasuguste jooniste ja teksti täienduste osas on Marko Kohv
Suur abi on olnud kogu sootaastamise meeskonna ja mitmete teadlaste toimetus- ja täiendustööst ning fotograafide piltidest. Abiliste täpsema loetelu ja kasutatud materjalid leiab kasutatud kirjanduse hulgas.

Eriliseks võluriks tahvlite valmimisel on Triinu Sarv, kes kõik mõtted ja võtted on paigutanud nii, et kohe tahaks vaadata ja lugeda. Tema abil teame ühtlasi, kuidas need raja tegelased välja näevad. Emakeeles silus teksti ladusaks Liina Soots ja Kristen Suokass. Inglise keelde aitas tekste tõlkida Tõnu Soots ja vene keelde Julia Kropatševa. Tahvlid trükkis MPrint.

Tudusoo on üks kuuest kaitsealusest sooalast (kokku 7600 ha), mida ELFi juhtimisel taastatakse. Peamised taastamistööd on kraavide kinni ajamine ning paisudega sulgemine. Värske õpperada valmis Eestimaa Looduse Fondi, Tartu Ülikooli, MTÜ Arheovisiooni, RMK ja Keskkonnaameti koostöös. Raja valmimist toetas Euroopa Liidu LIFE Programm ja Keskkonnainvesteeringute keskus projekti  “Soode kaitse ja taastamine” (Life Mires of Estonia) raames.

Tudu õppeprogramm pälvis 2021. aastal murakamärgise!

Tutvu Tudu õppeprogrammiga siin!

 

Loe ka lugu sellest, kuidas president Tudu õpperajal käis!