SA Eestimaa Looduse Fond, Tartu Ülikool ja MTÜ Arheovisioon on ellu viimas projekti „Soode kaitse ja taastamine“.
Eesmärk – soode soodsam seis
Soid taastatakse oluliste ja eriliste elupaikade seisundi parandamiseks. Need on looduslikus seisundis rabad, siirdesoo- ja rabametsad ning soostuvad ja soo-lehtmetsad. Lisaks aitavad taastamistegevused parandada ka järvede ja järvikute, jõgede ja ojade, põhjamaiste lamminiitude, inimtegevusest rikutud, kuid taastumisvõimeliste rabade, siirdesoode ja õõtsiksoode ning liigirikaste madalsoode seisundit.
Projekti eesmärk on ennistada eri kaitsealadel soode kuivenduseelne olukord (Soosaare soo Alam-Pedja lka, Järvesoo ja Luusaare sood Tudusoo lka, Sirtsi lka, Feodorisoo Agusalu lka, Ohepalu soo Ohepalu lka, Laukasoo Lahemaa rahvuspargis). Peamised taastamistööd on kraavide kinni ajamine ning paisudega sulgemine. Vajadusel eemaldatakse kuivendatud soost ka osa puistust, et vähendada puude kaudu liigvee aurumist. Lisaks kavandatakse kaitsealustele liikidele sobivate elutingimuste loomist või parandamist (metsis, rabapüü, rabakonn, rabakiilid ja päevaliblikad). Taastamistööde edukuse hindamiseks toimub seire. Taastamisalade kohta kogume ka rahvapärimust ja arheoloogilist infot. Projekti tegevusi ja soode kaitse eesmärke tutvustatakse avalikkusele läbi temaatiliste ürituste ja õppepäevade ning teabematerjalide, samuti korrastatakse Tudusoos laudtee.
Taastamisalad katavad ligikaudu 5800 ha soid, sh 3276 ha Natura 2000 vastavaid elupaiku (nendest 3105 ha prioriteetsed elupaigad). Kõik alad on riigimaad ja asuvad looduskaitsealadel.
Loe lähemalt, miks on tarvis soid taastada!
Jälgi meie uudiseid RSS uudisvoo vahendusel.
Projekt kestab: 01.09.2015 – 31.08.2020
Projektijuht Jüri-Ott Salm (Eestimaa Looduse Fond) jott@elfond.ee, tel +372 529 5933
Projekti viivad koostöös ellu Eestimaa Looduse Fond, Tartu Ülikool ja MTÜ Arheovisioon.
Projekti nimi ja rahastus
Projekti „Soode kaitse ja taastamine” (Conservation and Restoration of Mire Habitats, LIFE Mires Estonia; projekti nr: LIFE14 NAT/EE/000126) rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Projekti eelarve kokku: 2 815 576 €
Euroopa Komisjoni rahastus: 74,61%
Kaasrahastus: Keskkonnainvesteeringute Keskus