Tule vaatama, kuidas taastub Laukasoo!
Kutsume kõiki huvilisi 19. oktoobril kl 10 Lahemaa rahvusparki Laukasoosse retkele. Paari kilomeetri pikkusel soisel jalutuskäigul antakse ülevaade tehtud taastamistöödest ja nende senisest mõjust, sooaladest, elustikust kui ka sellest, mis saab märgaladest edasi.
Seejärel räägitakse taastamistöödest põhjalikumalt Palmse mõisa õppeklassis. Taastamistöid tutvustavad Eestimaa Looduse Fondi (ELFi) märgalade programmi koordinaator Jüri-Ott Salm, ELFi keskkonnateadlikkuse ekspert Piret Pungas-Kohv ning Tartu Ülikooli taastamistööde ekspert ja geohüdroloog Marko Kohv. Lindudest räägib Urmas Sellis, kahepaiksetest ja kiilidest Tartu Ülikooli teadur Liina Remm, ning soode Lahemaa rahvuspargi teistest kaitsekorralduslikest töödest Keskkonnaameti vanemspetsialist Katrin Jürgens. Natura 2000 üleeuroopalisest kaitsealade võrgustikust räägib Euroopa Komisjoni esindaja Ute Goerres.
Osalistele katame kosutuseks Palmse õppeklassis ka suupistelaua.
Kogunemisaeg ja -koht: 19. oktoober kl 10-13 Laukasoo (vaata alguspunkti siit!) ja kl 14-16 Palmse mõisas paiknevas Keskkonnaameti õppeklassis.
Palume sündmustele eelnevalt registreeruda hiljemalt 16. oktoobril SIIN!
Taustaks Laukasoo taastamistöödest
Kunagine kuivendamine ja selleks vajalike kraavide rajamine kahjustas oluliselt soid – need alad muutusid aja jooksul märkimisväärselt kuivemaks, vähenes kiiresti loodusliku soo osakaalning seal ei leidunud enam paljusid soole omaseid (haruldasi) liike ja vähenesid hüved, mida soo pakub inimesele. Kuivendatud alal hakkas turvas hoogsalt lagunema ja tekitas kasvuhoonegaase.
Laukasood taastati, et kuivenduse mõju leevendada – muuta alad taas soos elavatele kaitsealustele liikidele sobivaks ning kaitsta hapras seisus soo- ja metsaökosüsteeme. Kui sooala on püsivalt märg, saab seal hakata taas kasvama turbasammal ning ladestuma turbakiht. Samuti aitab soode taasmärjutamine leevendada tuleohtu ning talletada eluks vajalikku magevett.
Laukasoo soode taastamisplaani asuti looma koostöös ekspertide ja teadlastega 2015. aastal ning kohapeal tehti taastamistöid aastatel 2018-2020. Soo taastamiseks suleti kuivenduskraavid turbast paisudega – nõnda jääb vesi alale pidama. Kuna Laukasoos olid kunagi looduslikult lagesood ja soometsad, tehti nende taastamiseks mõnel pool ka raieid. Taastamistööde mõjuala ulatub Laukasoos 1149 hektarini ning hõlmab mitmesuguseid elupaiku: rabasid, rabametsi, siirde- ja õõtsikusoid, soolehtmetsi jm. Taastamistööde käigus suleti 43 km ulatuses kuivenduskraave ja rajati 500 paisu. Viimaseid aitasid rajada nii vabatahtlikud talgulised käsitsi kui ka Metropol Group OÜ ekskavaatoritega. Taastumiseks vajalikke kujundusraieid ja trassiraieid Laukasoos tegi OÜ Ökopesa ja raieid korraldas RMK.
Täpsemat infot Laukasoos tehtud sootaastamistööde kohta leiab SIIT.
Soode taastamist vedas eest Eestimaa Looduse Fond koostöös Tartu Ülikooli, MTÜ Arheovisiooni, Keskkonnaameti ja RMKga. Projekti “Soode kaitse ja taastamine” (Life Mires of Estonia) rahastas Euroopa Liidu LIFE Programm ja Keskkonnainvesteeringute Keskus. Taastamisjärgseid järeltegevusi, sh käesolevat üritust korraldatakse Euroopa Komisjoni toel.
Lahemaa rahvuspark kuulub Natura 2000 üleeuroopalise kaitsealade võrgustikku. Projekt “Soode kaitse ja taastamine” võitis 2024. a Euroopa Komisjoni Euroopa Natura 2000 auhinna.