Märgalade päeva konverents 2020

Kuidas sood toetavad meid ja meie soid?

Ootame teid juba kuuendat korda toimuvale märgaladega seotud teemasid käsitlevale konverentsile, mis leiab aset 3. veebruaril 2020 Tartu Ülikooli raamatukogus. Konverentsil räägitakse 2020. a rahusvahelise märgalade päeva fookusteemast – elurikkusest märgaladel, ent ka soodega seotud ökosüsteemiteenustest ja eri liikumisvõimalustest soodes. Päeva lõpus toimuvad ühised arutelud. Märgalade päeva puhul avatakse TÜ raamatukogus ka soode taastamist kajastav fotonäitus, mis jääb avatuks kogu kuuks.

Registreeru konverentsile!

Ootame seoses märgalade päevaga mõnelauselisi kahest viimasest aastast pärinevaid uudislugusid ja tähelepanekuid Eesti soodest – nt mõnest põnevast sooleiust, enda jaoks (taas)avastatud soost, põnevast kohtumisest mõne haruldasema taime, linnu või loomaga; kuskilt loetud või ise kogetud erilisest juhtumist soos või muust, mis teile märkimisväärne tundub ja vajaks laiemat tähelepanu. Valik meile saadetud uudistest lõimitakse temaatilisse ettekandesse ning pannakse üles soode kodulehele. Uudised koos autori nimega palume saata hiljemalt 24. jaanuariks aadressil elf@elfond.ee, võimalusel lisage ka foto.

Konverentsi kantakse üle ka UTTV vahendusel.

Päevakava

I OSA – Nägemused soodest

9.30-10.00 Registreerimine (turgutuskohv ja suupiste)
10.00-10.05 Avasõnad Eestimaa Looduse Fondi poolt; Noore looduskaitsja 2019 auhinna saaja väljakuulutamine – Tarmo Tüür, ELF
10.05-10.30 Milleks meile loodus? – Silvia Lotman, ELF
10.30-10.55 Eesti soode ökosüsteemiteenused – kas kliima võluvõti? – Ain Kull, TÜ
10.55-11.05 Soine virgutuspaus
11.05-11.20 Eesti soode taastamistööde käsiraamatu tutvustus – Jüri-Ott Salm, ELF
11.20-11.40 Sootaastamisbuum ja selle tulevikuväljavaated – Kaupo Kohv, RMK
11.40-12.00 Kliimaneutraalne lillkapsas – Erki Niitlaan, Eesti Turbaliit

12.00-13.15 LÕUNA – etteregistreerimisel saab lõuna tellida TÜ raamatukogu kohvikus või leida sobilik toidukoht ümbruskonnas


II OSA – Liikumine soodes

13.15-13.35 Märgalad ja nende külastuskorraldus – hetkeolukord, taristu rajamise põhimõtted ja tulevikuplaanid – Marge Rebane, Kerli Karoles-Viia, Kaidi Maran, RMK
13.35-13.55 Geopeitus: mänguline loodusturism – Triin Kallas, turismiettevõtja
13.55-14.15 Rabav rabafotograafia – Mati Kose, loodusfotograaf
14.15-14.35 Sookulgurid – miks ja milleks mitte? – Marko Kohv, ELF, TÜ
14.35-14.55 …ja inimene jätab jälje sohu – Marika Kose, Eesti Maaülikool
14.55-15.15 Uudiseid soost – Piret Pungas-Kohv, ELF

15.15-16.00 KOHVIPAUS; postrite tutvustus


III OSA – Jutu- ja töötoad

16.00-17.00
I Soosuhtlustuba. Kellele meeldib ja kellele ei meeldi soode taastamine – miks? Vaatleme seda küsimust läbi erinevate rollide ning püüame leida võimalikke lahendusi. Läbiviijad: Silvia Lotman ja Mari Kaisel.
II Soohariduse tuba. Kasutades Turbakohvri nimelist õppekomplekti, tutvustame võimalusi, kuidas tubastes tingimustes soodega tuttavaks saada. Läbiviijad: Elo Raspel ja Maris Kivistik.
III Soojaama tuba. Meenutame Endla soojaama minevikku ning jõuame välja tänapäevase riikliku sooseire süsteemi vajalikkuseni. Läbiviija: Marko Kohv.
IV Soostrateegiate tuba. Arutleme, mis on puudu soodega seotud seadusandluses ja riiklikes strateegiadokumentides. Läbiviija: Jüri-Ott Salm, panelistid Hannes Puu Maaeluministeeriumist, Erki Niitlaan Eesti Turbaliidust. Töötoa taustakirjeldust saab lugeda siit.

17.00-17.20 Jutu- ja töötubade lühikokkuvõtted, lõpusõnad

Korraldajad jätavad endale õiguse teha päevakavas muudatusi.

Praktiline info

Osalustasu on 10 eurot. Soovi korral on võimalik ettetellimisel süüa ühislõunat, mis maksab lisaks 10 eurot. Lõuna hinnas on liha või kikerherne-punapeedikotlett, röstitud köögiviljad, metsik riis, kartul, salatid, kama-kohupiimavaht röstitud mandlite ja marjadega, kohv ja tee. Nii osalus- kui ka lõunasöögitasu palume kanda hiljemalt 30. jaanuariks 2020 SA Eestimaa Looduse Fond arveldusarvele EE282200221005100292 (Swedbank), lisa selgitusse “märgalade päev 2020” ja osaleja/sööja nimi. PS! Kohvik on konverentsi ajaks reserveeritud ja omal käel seal lõunapausi ajal lõunat ei saa.

Tartu Ülikooli raamatukogu ümbruses on parkimiskohti vähe ja parkimine tasuline. Seega soovitame konverentsile tulla kas jala või ühistranspordiga. Kui autoga tulemine on aga vältimatu, siis tasuta parklad on näiteks raudteejaama lähistel. Rohkem infot Tartus parkimise kohta leiab siit: www.tartu.ee/et/parkimine-tartus.

Tartu Ülikooli raamatukogu riidekapid on suletavad 50-sendise või üheeurose mündi abil. Kui teil münt siiski maha ununeb, saab abi ka raamatukogu mündiautomaadist või infoletist. Mündi saab pärast tagasi.

Registreeru konverentsile!

Konverentsi korraldab Eestimaa Looduse Fond koostöös Eesti Märgalade Ühingu, Keskkonnaameti, Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooliga. Teiste seas toetavad sündmust Eesti Turbaliit ning Euroopa Liidu LIFE Programm ja Keskkonnainvesteeringute Keskus projektide “Soode kaitse ja taastamine” (Life Mires of Estonia) ja LIFE Peat Restore raames.

Konverentsil osalejate nimekirja leiad siit! Nimekiri täieneb jooksvalt.

Soovijad saavad enne eelseisvat sündmust videosalvestustest meelde tuletada, mis viimati märgalade konverentsil põnevat räägiti siit: soo.elfond.ee/konverents-2018/.