Metsisekaamera on koos Eesti Ornitoloogiaühinguga paigaldatud Lääne-Virumaale Tudusoo linnuala metsisemängu, kus seire käigus loendati 2019. aastal kuni üheksa mängivat kukke. Loodetavasti saame kaamera abil seda numbrit täpsustada. Võrreldes varasema metsisekaamera asukohaga Võrumaal on tänavu jälgitav mängukoht märksa tihedama puistu ning puhmastuga, mis pikemas perspektiivis võib mängukoha metsisele sobimatuks muuta.
Sooelupaikade taastamiseks toimuvad Tudusoos Eestimaa Looduse Fondi soode veetaseme taastamise tööd, mis eeldatavalt pidurdavad ka selle mängukoha taimestiku liiga tihedaks kujunemist. Kaamera asub metsisemängu keskmes, kuid tuleb arvestada, et kuked liiguvad mängu ajal ringi ning neid kõiki ei pruugi kaamerast näha. Ka ei ole kaamerast võimalik tuvastada häälte suunda, mis teeb kukkede leidmise keeruliseks. Seetõttu ei asenda metsisekaamera traditsioonilist seiret, aga on seirele täienduseks ning täpsustuseks.
Metsised ei tegutse kaamera ees ööpäevaringselt, vaid saabuvad mänguplatsile õhtul päikeseloojangu ajal. Sellest annab tunnistust suure robinana kostuv sisselend mängupaika. Hommikul algab metsisemäng juba pimedas, 2-3 tundi enne päikesetõusu ning kestab keskhommikuni, mil kuked mängupaigast eemale puhkama ja toituma suunduvad.
Igal metsisekukel on mängus oma territoorium, aga kõik tahavad paremat endale. Kanade mängu saabumisel territooriumi piiridest enam ei hoolita ja siis võib kukkede vahel ka kakluseks minna. Nii mõnelgi metsisekukel võib näha kaklustes saadud arme näos või kaelal. Tavaliselt piirduvad duellid siiski vaid poosetamisega.
Kaamerasüsteem paigaldati märtsi keskel. Tegemist on kaugjuhitava AXIS P5635-E Mk II PTZ kaameraga, mida operaator saab liigutada, kallutada ja zoomida. Mikrofon on kaamerast pisut eemal, et mitte oluliselt kuulda kaamera liigutamise surinat.
Kui vajalik, siis öösel lülituvad kõik voolutarbijad välja ning hommikul jälle sisse. See võimaldab varakevadel energiatarvet oluliselt vähendada ja pole vaja akusid vahetada.
Kaamerasüsteemi keskus asub kaugemal, päikesepaneelide läheduses, seda paigaldavad Andres Kalamees, Omar Neiland ja Elina Mélet-Garel
Päikesepaneelid toimivad hästi, kui neil lund peal pole ja päike paistab. Pikema päeva puhul saame ülekannet edastada ööpäevaringselt. Seda saab reguleerida distantsilt, ilma kohal käimata.
Need päikesepaneelid tuleb efektiivsuse tõstmiseks viia päikesele lähemale Elina ja Urmas arutavad, kuidas seda teha võiks.
Loosi tahtel pidi seekord Andres alt lükkama ja Urmas ülalt tõmbama.
Andmeside toimub 4G mobiilse võrgu kaudu, mistõttu võib kaamera juhtimine võrgu ülekoormuse korral olla raskendatud.
4G antenni paigaldamine
Õnneks on inimeste ja metsiste aktiivseim tegutsemisaeg erinev. Kaamera signaali striimimiseks ettevalmistamine ja salvestamine pole veel koduserverit leidnud, sellega tegeleb ajutiselt Beta Grupp OÜ. Vaatajatele striimimine toimub läbi YouTube kanali.
Kaablid tuleb kinnitada võimalikult kõrgele ja otstarbekas on selle juures kasutada iseliikuvat redelit (Elina, Urmas ja Omar)
Metsisemängu striimi kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil mingit projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.
Tekst: Triin Leetmaa, Urmas Sellis, Andres Kalamees
Fotod: Fleur, Elina Mélet-Garel, Andres Kalamees, Urmas Sellis
Metsisekaamera meeskond ja toetajad:
Kotkaklubi – kaamera paigaldus
Beta-Grupp – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera kodu ja foorum veebis
Eesti Ornitoloogiaühing – kaamera ja liiginfo
AkuKeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute Keskus – finantstugi
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!