Soofilmid

Eestimaa Looduse Fond (ELF) esitleb üheksast õppefilmist koosnevat seeriat „Ah soo!”, mis tutvustab mängulises võtmes soo eri tahke. Koos soosõber Siimuga asutakse läbi kaamerasilma mitmesse Eesti sohu, uuritakse turvast nii geoloogi, bioloogi kui arheoloogi pilguga, selgitatakse, miks on soos olev vesi tume, milliseid taimi võib soos kohata, kust tulevad soohirmud ning miks on tarvis soid hoida ja taastada. Loomulikult räägitakse ka sellest, mis üldse on soo ning millised on erinevad sootüübid.

Soovi korral saab vaadata õppematerjalide lehelt nippe, kuidas neid filme võiks kasutada koolitöös.

Õppefilmidele on lisatud ka eestikeelsed, inglisekeelsed ja venekeelsed subtiitrid. Subtiitrite aktiveerimiseks:

  • Ava video.
  • Subtiitrite sisselülitamiseks vajuta video all servas Sätted.
  • Seejärel vali “Subtiitrid” (inglise keeles “Subtitles/CC”) ja valikkusse ilmuvad kõik keeled, mille subtiitrid on saadaval.
  • Subtiitrite väljalülitamiseks vajuta video all servas Subtiitrid või Subtiitrid_2  (sõltuvalt sinu Youtube sätetest).

Для активации субтитров необходимо сделать следующее:

  • Открой видео.
  • Для активации субтитров нажми на значок «Настройки» Sätted в нижней, правой части.
  • Затем нажми на «Субтитры» (на английском “Subtitles/CC”) и после этого выбери необходимый язык.
  • Для выключения субтитров нажми на значок Subtiitrid или Subtiitrid_2 (в зависимости от настроек Youtube).

Õppefilmide põhimeeskond: Piret Pungas-Kohv (idee autor, stsenarist, osade fotode autor); Indrek Kangro (operaator, režissöör, monteerija, graafiline disainer); Mart Kessel-Otsa ja Antti Mäss (helioperaatorid); Marko Kohv (droonikaadrite tegija, osade fotode autor); Siim Angerpikk (soosõber); Jüri-Ott Salm (assistent); Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilased (sissejuhatav arutelu).

Filmis Käime läbi sootüübid on käpaliste fotod teinud Herdis Fridolin. Sooarheoloogia filmis jagasid ideid stsenaariumi kirjutamisel ning arheoloogiaalaseid filmikaadreid Mari Tõrv ja Ragnar Saage. Pildimaterjaliga täiendasid seda filmi Eesti Rahva Muuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu, Andres Kimber ja Ester Oras. Oma ruume lubas andis sooarheoloogiafilmis kasutada Eesti Rahva Muuseum ja Tartu ülikooli arheoloogiakabinet. Eestimaa Looduse Fond tänab kõiki, kes on panustanud filmiseeria valmimisse!

Õppefilmid on valminud projekti „Soode kaitse ja taastamine“ (LIFE 14 NAT/EE/000126) käigus, mida toetavad Euroopa Liidu LIFE-programm ja Keskkonnainvesteeringute Keskus. Projekti partnerid on Tartu Ülikool ja MTÜ Arheovisioon.